Ag Ed
FFA
Colleges and Careers
DPI
WAAE
Alumni
Foundation
WAEWDC
SEARCH:
Facebook



 

About Us

About Us

FFA Alumni play a very important part in keeping agricultural education and FFA programs in our local schools. FFA relies on its FFA Alumni to garner support for FFA from their local communities, raise funds for chapter activities and scholarships, assist at FFA leadership camps and conferences, and much more. You didn’t have to be a former FFA member to support FFA, agriculture education and the future of agriculture.

Mission and Vision

 The Wisconsin FFA Alumni Association helps support the programs and activities of over 19,000 FFA members in the state.

The Mission of the Wisconsin FFA Alumni Association: We will strive to be Wisconsin's premier Agriculture Education advocate with FFA Alumni support in every community. We envision our diverse, positive, community committed organization to provide resources to support youth development and leadership.

The Vision of the Wisconsin FFA Alumni Association: We are advocates for FFA and Advocating for Agriculture Education

Other Members of the Ag Ed Family

Wisconsin FFA Association
National FFA Organization
National FFA Alumni Association
WI Department of Public Instruction

 

Local Chapters

Section 1

  1. Amery
  2. Barron
  3. Bloomer
  4. Clear Lake
  5. Luck
  6. New Auburn
  7. Prairie Farm
  8. Rice Lake
  9. Shell Lake  - Spooner
  10. Turtle Lake
  11. Unity Area

Section 2

  1. Augusta
  2. Baldwin – Woodville
  3. Boyceville Area
  4. Cadott
  5. Chippewa Falls
  6. Colfax
  7. Durand
  8. Eau Claire
  9. Ellsworth
  10. Fall Creek
  11. Glenwood City
  12. Hudson
  13. Menomonie
  14. Mondovi
  15. New Richmond
  16. River Falls
  17. St Croix Central
  18. Stanley – Boyd

Section 3

  1. Arcadia
  2. Black River Falls
  3. Blair
  4. Brookwood
  5. Cashton
  6. Cochrain – Fountain City
  7. De Soto
  8. Independence
  9. Lincoln
  10. Melrose – Mindoro
  11. Sparta
  12. Taylor
  13. Tomah
  14. Viroqua
  15. Westby
  16. Wonewoc – Center

Section 4

  1. Argyle
  2. Blackhawk
  3. Boscobel
  4. Cassville
  5. Cuba City
  6. Darlington
  7. Fennimore
  8. Iowa Grant
  9. Lancaster
  10. Mineral Point
  11. Pecatonica
  12. Platteville
  13. Richland
  14. River Ridge
  15. Shullsburg

Section 5

  1. Albany
  2. Bellville
  3. Brodhead
  4. Cambridge
  5. Clinton
  6. De Forest
  7. Edgerton
  8. Evansville
  9. Janesville
  10. Juda
  11. Marshall
  12. Milton
  13. Monroe
  14. Monticello
  15. Mount Horeb
  16. New Glarus
  17. Oregon
  18. Orfordville
  19. Stoughton
  20. Sun Prairie
  21. Verona
  22. Waunakee
  23. Wisconsin Heights

Section 6

  1. Adams – Friendship
  2. Baraboo
  3. Berlin
  4. Columbus
  5. Laconia
  6. Lodi
  7. Markesan
  8. Mauston
  9. Montello/Westfield
  10. Oakfield
  11. Portage
  12. Poynette
  13. Randolph
  14. Reedsburg
  15. Ripon
  16. Sauk Prairie
  17. Tri-County
  18. Waupun

Section 7

  1. Abbotsford
  2. Amherst
  3. Athens
  4. Auburndale
  5. Colby
  6. Edgar
  7. Granton
  8. Greater Wausau Area
  9. Greenwood
  10. Loyal
  11. Marathon
  12. Marshfield
  13. Medford
  14. Merrill
  15. Neillsville
  16. Rosholt
  17. Owen – Withee
  18. Spencer
  19. Stevens Point
  20. Stratford
  21. Thorp

Section 8

  1. Antigo
  2. Bonduel
  3. Bowler
  4. Clintonville
  5. Freedom
  6. Gillett
  7. Gresham
  8. Lena
  9. Manawa
  10. Marion
  11. New London
  12. Oconto Falls
  13. Omro
  14. Pulaski
  15. Seymour
  16. Shawano
  17. Suring
  18. Tigerton
  19. Waupaca
  20. Weyauwega – Fremont
  21. Winneconne
  22. Wittenberg – Birnamwood

Section 9

  1. Bay Port
  2. Chilton
  3. Denmark
  4. Elkhart Lake – Glenbeulah
  5. Green Bay East
  6. Howards Grove
  7. Kewaunee
  8. Kiel
  9. Luxemburg – Casco
  10. Mishicot
  11. New Holstein
  12. Plymouth
  13. Reedsville
  14. Sevastopol
  15. Sheboygan Falls
  16. Southern Door
  17. Valders
  18. West De Pere
  19. Wrightstown

Section 10

  1. Badger
  2. Big Foot
  3. Burlington
  4. Campbellsport
  5. Delavan - Darian
  6. East Troy
  7. Elkhorn
  8. Fort Atkinson
  9. Horicon
  10. Hartford
  11. Hustisford
  12. Jefferson
  13. Johnson Creek
  14. Kewaskum
  15. Lake Mills
  16. Lakeside Lutheran
  17. Lomira
  18. Mayville
  19. Oconomowoc
  20. Palmyra Eagle
  21. Slinger
  22. Waterford
  23. Waterloo
  24. Watertown
  25. Whitewater

State Newsletter

The Wisconsin FFA Alumni Association is transitioning to an electronic newsletter.  Current FFA Alumni members are asked to update their emal addresses by logging in to the FFA.org account or feel free to send your name, chapter and current email address to: execdir@wisconsinffaalumni.org and it will be updated when possible.  This will help ensure that your newsletter will be received.

Council Minutes and Committees

2017 - 2018 Committee Assignments

Program Development Committee

  • Evaluate needs, coordinate and organize orientation and leadership training for the Alumni Council.
  • Annually review the Wisconsin FFA Alumni mission statement, vision statement, and goals for the council.
  • Annually review website in conjunction with the Executive Director and recommend changes to the council as needed.
  • Promote national, regional and state leadership training for the general membership.
  • Develop supporting materials for section representatives to share activities, programs and success stories to help other chapters.

Ellen Cary (Chair)
Brenda Franklin
Matt Damm
Herman Seebandt
Gwen Dado
Candie Lehto
Ken Natzke
Bobbi Jo Kunz

Finance Committee

  • With the Executive Director develop the annual operations budget to recommend to the council and assist with answering questions of the membership when presented for approval at the annual meeting.
  • Annually review the investment objectives of the Association's investment fund and meet annually or more often if necessary with the investment advisor for an update and recommendations for changes in the funds in our portfolio.
  • Regularly monitor financial operations of the Association.
  • With the executive committee and upon the recommendation of the Executive Director, appoint an accounting firm to conduct the annual review of the financial records or periodic audits, as needed, of the Association that insure competency and no conflict of interest.

Tim Spoke (Chair)
Julie Spoke
Ken Harter
Dan Follendorf
James Grasee (non-voting)
Larry Lader
Mark Ladsten
Cari Sabel
Janet Schneider

Resolutions and Bylaws Committee

  • Solicit resolutions from members, chapters and council members and committees for presentation at the annual business meeting.
  • Review, format, and present resolutions at the annual business meeting, including coordinating printing of resolutions in the business meeting program.
  • Periodically review bylaws and recommend and propose changes to the membership at the annual business meeting.
  • Accept recommended bylaw changes from association members, review, and prepare for presentation to the membership at the annual business meeting.

Cari Sabel (Chair)
Terri Wilfert
Bill Lien
Brian Buchholz
Ken Harter
Gwen Dado
Mark Ladsten
Amy Voigt

Membership Committee

  • Understanding with respect, that it is the local chapters which take the lead regarding membership of the FFA Alumni; the State Council's Membership committee will, whenever possible, assist local chapters with member development and recruitment.
  • Support and assist Executive Director and/or sectional representatives with member recruitment and reactivation of inactive chapters and organization of new chapters.
  • Support, assist and/or advise the Executive Director on membership processes as needed or requested.
  • Support any new membership efforts set forth by the Council and the National FFA Alumni Organization.
  • Continue to look for opportunities to create value added benefits for individual memberships and FFA Alumni Chapters.
  • Oversee, promote, and assist with any chapter grant and scholarship programs developed by the Council.

Ellen Cary (Chair)
Rudy Kaderly
Ken Natzke
Dan Follendorf
Matt Damm
Mark Ladsten
Bobbi Jo Kunz
Nick Lowe

Marketing Committee

  • Establish an aggressive public relations program to sell the Wisconsin FFA Alumni Association vision, mission and goals to our members and increase the awareness and understanding of our organization by the general public, including assisting the Executive Director with press releases and in working with the media.
  • Evaluate promotional booth and update as needed with effective messages geared for the variety of audiences it will be used with.
  • Work with the Executive Director to coordinate use and staffing of the promotional booth at the Alumni Convention and other appropriate gatherings.
  • Work with the Executive Director to periodically review and update the association website and assist the Executive Director in monitoring and posting on social media sites, including Facebook, to maintain their accuracy and effectiveness in communicating our message to members and the general public.
  • Support and provide guidance to the Executive Director in the effort to produce the Alumni newsletter.

Julie Spoke (Chair)
Dan Follendorf
Rudy Kaderly
Candie Lehto
Nick Lowe

Fundraising Committee

  • Seek out, evaluate, and recommend to the council potential state Alumni fundraising activities.
  • Coordinate and manage state Alumni fundraisers

Brenda Franklin (Chair)
Gwen Dado
Ken Natzke
Bill Lien
Bobbi Jo Kunz
Cari Sabel
Kim Scholz
Amy Voigt

Statewide Convention Committee

  • Oversee convention planning process.
  • Create ways to stream line process and ease for the local convention committee.
  • Advise and assist local convention committee as needed or requested.
  • Committee members are only to include:
    • Chair (a current or former executive committee member)
    • 2 past local executive committee members
    • 2 at large members
    • Wisconsin FFA Alumni Executive Director
    • State Convention Treasurer

Dan Follendorf (Chair)
Open (Past local Executive Committee member)
Herman Seebandt (Past local Executive Committee member)
Eric Treml (Member-at-large)
Tim Spoke (Member-at-large)
Cheryl Steinbach (Executive Director)
Janet Schneider (State convention Treasurer)

Awards Committee

  • Promote participation by chapters and individual members in National and Wisconsin FFA Alumni award programs.
  • Annually review award programs and recommend changes to the council when appropriate.
  • Awards programs should be consistent with National FFA Alumni award programs whenever the award program exists at the national level.
  • Recruit judges for award programs, except for scrapbook judges, and familiarize the judges with ratings criteria and with any deadlines for completion of the judging.
  • Work with the Executive Director to coordinate judging.
  • Assist with the award presentation ceremony at the State FFA Alumni Convention.
  • Coordinate the presentation ceremony with the convention host committee.

Larry Lader (chair)
Matt Damm
Terri Wilfert
Ellen Cary

Meeting Minutes

PDC Committee Minutes
 

Wisconsin FFA Alumni Past Presidents

Click here to view the "Past Presidents of the WI FFA Alumni" PowerPoint presentation.


  • 1973-75​ Art Kurtz, Wisconsin*
  • 1975-78​ Armin Fruechte, Westby*
  • 1978-79 ​Erwin Zweifel, Mount Horeb
  • 1979-80 ​Victor Voight, Valders
  • 1980-82 ​Robert Wolfe, Broadhead
  • 1982-83 ​Randy Meyer, Loyal
  • 1983-84​ Gary Beastrom, Athens
  • 1984-85​ Jim Sipiorski, Denmark
  • 1985-86​ Tom Parslow, Mauston
  • 1986-87 ​Russ Utech, Merrill
  • 1987-88 ​Terry Peterson, Denmark
  • 1988-89 ​Ken Natzke, Bonduel
  • 1989-90​ Sue Krull-Schultz, New Holstein
  • 1990-91 ​Larry Osterberg, Colfax*
  • 1991-92​ Darrel Birnschein, Sevastopol
  • 1992-93​ Ronna Morton-Ballmer, Clinton
  • 1993-94 ​Don Southworth, Marathon
  • 1994-95​ Dennis Van Vreede, Freedom
  • 1995-96​ Francis Steiner, Granton*
  • 1996-97 ​Richard Gimler, Watertown
  • 1997-98​ Dr. Virgil Martinson, Stoughton
  • 1998-99​ Gerold Stephani, Seymour
  • 1999-00 ​Robert Keough, Argyle
  • 2000-01​ Dale Beaty, Milton
  • 2001-02 ​John Leiterman, Denmark*
  • 2002-03 ​Victoria Harter, Oconto Falls*
  • 2003-04 ​Scott Gimler, Watertown
  • 2004-05​ Pat Igl, Antigo
  • 2005-06​ Darlene Arneson, Stoughton
  • 2006-07​ Joyce Gust, Verona
  • 2007-08​ Dennis Jesberger, Sun Prairie
  • 2008-09​ Ken Seering, Denmark
  • 2009-10​ Ken Harter, Oconto Falls
  • 2010-11 ​Herman Seebandt, Neillsville
  • 2011-12 ​Brent Bailey, Tomah (resigned)
  • 2012-13​ James Check, Milton
  • 2013-14​ Ricky Kreif, Kewaskum
  • 2014-15 ​Kathy Breunig, Sauk Prairie
  • 2015-16 Janet Schneider
  • 2016-17 Julie Spoke
  • * deceased

Pictures


Dan
Convention Partner
Council Career Show
Amy
Advocate
Wisconsin Council Members Workshops
More workshops
Cari
Flags